Kdo jsme?

Centrum Šalamounek je mezigenerační inspirativní prostor, který nabízí program pro děti, dospělé i seniory žijící mezi námi v Chotěboři a blízkém okolí. Naším cílem je podpořit zdravé vztahy občanů mezi sebou, ale i jejich vztah k sobě, ke svému okolí a k naší planetě.

Co s námi můžete prožít?

DĚTI 

kroužky, příměstské tábory, tvořivé dílničky, slavnosti… 

To vše s respektujícím přístupem, tvořivě, hravě, zdravě a  bez soutěžení, v souladu s ročním cyklem a úctou k tradicím.

DOSPĚLÍ

přednášky, workshopy, mezigenerační setkání… 

A to s ohledem na kultivaci zdravých vztahů a podporu rodiny, společnou cestu k udržitelnému životu a osobnímu rozvoji. 

SENIOŘI

společné procházky a tvoření, návštěvy kulturních akcí

S cílem být součástí sousedské komunity a vzájemně se podporovat, prožívat aktivity s ostatními generacemi.

Co všechny naše aktivity spojuje?

Centrum Šalamounek působí v Chotěboři od roku 2015 a je součástí Spolku pro rozvoj svobodného vzdělávání.

A od počátku nás baví:

 • vytvářet komunitu, kde budou ve vzájemném respektu a ve vzájemném sdílení participovat lidé různých věkových kategorií
 • hlásit se k hodnotám, které vycházejí z tradice a historie naší země a opírají se o filozofii a principy moderní pedagogiky
 • poskytovat láskyplný a podnětný prostor pro děti a jejich blízké
 • zaměřovat se na zážitkovou pedagogiku, rozvíjení kreativity, lidského vnímání a ohleduplnosti
 • podporovat chuť dětí poznávat svět s respektem k jejich jedinečnosti
 • vychovávat děti v sounáležitosti s přírodou
 • podporovat aktivní rodičovství, rovnováhu rodinného života, profesního života a mezilidských vztahů, přátelství, a vzájemné sdílení znalostí a zkušeností

Naši lektoři

Mgr. Jitka Vrbová – koordinátorka, lektorka kurzu šití bot

 • Vystudovala jsem učitelství pro 2. stupeň a speciální pedagogiku, které jsem se pár let věnovala. Během rodičovské dovolené se třemi dětmi jsem postupně docházela na to, jak jim zajistit zdravý život – začalo to stravou, výchovnými přístupy, přírodním bydlením, zdravým obouváním, netoxickou a co nejméně odpad produkující domácností, permakulturní zahrádkou a školou, která podporuje vnitřní motivaci dětí a umožňuje jim pobyt v přírodě. Vše výše uvedené mě přivedlo do Spolku pro rozvoj svobodného vzdělávání a do Centra Šalamounek v Chotěboři, mohu tedy všechny hodnoty pro mě důležité žít i ve své práci. Díky Šalamounku jsem se kdysi zúčastnila kurzu šití bot a začalo mě to natolik bavit, že je už i lektoruji.
 • Kontakt: info.salamounek@email.cz, +420 775 386 972

 

Mgr. Jana Motlová

 • Kontakt: 

Mgr. Hana Nováková – lektorka Logopedíme s rodiči, Tanec 5 rytmů

 • Jsem maminka 3 dětí, manželka a logopedka. Dlouhodobě se zajímám o pohybovou a taneční terapii a zdravou výživu. S dětmi a rodinami pracuji od roku 2008, kdy jsem nastoupila jako sociální pracovnice ve Vsetíně. Postupně jsem se zaměřila na logopedickou činnost. Založila jsem Krámek s dobrotami v Malči, a tak si splnila sen o místě, kde se dá relaxovat u kávy a nakupovat s dětmi na vesnici. Ve své práci s dětmi se snažím pochopit každé dítě jako bytost, která si zraje a vyvíjí se podle svých možností. A zároveň chápu, že být „dobrým“ rodičem je makačka 🙂
 • Kontakt: bac@email.cz, +420 777 001 409

Mgr. Lenka Červená – lektorka Taneční přípravky a Současného a kreativního tance pro 1.st. ZŠ

 • Tanci a práci s dětmi se věnuji víc jak 15 let. Moje taneční cesta začala tanečním stylem street dance, tudovala TANEČNĚ POHYBOVOU TERAPII v Akademii Alternativa. V roce 2014 jsem nastoupila na dvouletý kurz VĚDOMÉ TĚLO (Rena Milgrom), kde jsme se věnovali Labanově analýze pohybu (LMA), Bartenieff fundamentals (BF) a okrajově principům Body mind centering.

  Absolvovala jsem 4 somatické vzdělávací víkendy – BODY MIND CENTERING s úžasnou Aničkou Sedláčkovou. Týdenní intenzivní kurz pro profi tanečníky – GAGA s lektorkou z Izraele (škola Ohada Naharina). Cyklus 5 víkendových setkání MEDICÍNA V TANCI se Zunou Vesan Kozánkovou. Týdenní workshop TANEC ŠKOLÁM pořádaný organizací Ponec.  Rekvalifikační kurz PILATES 2021, Eva Blahušová. Rekvalifikační masérský kurz.

  Pro pedagogickou práci mi dala základy VŠ – PEDAGOGIKA VOLNÉHO ČASU. Mám několikaleté zkušenosti s vedením mimoškolních aktivit pro děti a mládež – vedení výtvarných kurzů, tábory s dětmi aj. Zájmově jsem se věnovala základům arteterapie, výtvarnému umění především kresbě a malbě, hudbě (klavír, flétna). Vše ráda propojuji i s pohybem.

  Každá moje příprava je jedna velká, tvořivá a hravá cesta, stejně jako mé lekce, které mě naplňují. Jsem za ni vděčná a doufám, že na této cestě budu moci zůstat, díky vašemu zájmu, co nejdéle. 🙂  

 • Kontakt: tanchi.cervena@gmail.com,+420 737 580 003, www.tanchi.cz

Mgr. Lucie Dostálková – lektorka S robátky do pohádky a Čtenářské dílny

Mgr. Lucie Pešková – lektorka Hudební dílny

Mgr. Petra Polívková – lektorka Výtvarky u Doubravky

Mgr. Gabriela Kittnarová – lektorka Háčkování

 • Ahoj, jsem Gabriela, mou prací je práce s dětmi a sama jsem mámou tří úžasných děvčátek. Když jsem čekala své první miminko, rozhodla jsem se, že mu uháčkuji hračku. Vznikl malý pejsek, který pak vítal miminko na svět. Od té doby je háčkování mým velkým koníčkem, háčkuji hračky, šátky, dečky… a vše, co mě napadne. A teď už se mnou háčkuje i má 8letá dcerka.

 • Kontakt: holisek@seznam.cz,+420

Mgr. Bc. Ivan Vrba – lektor kroužku Terénky – Ivanovy pedály

 • Mám za sebou bohatou vrcholovou sportovní kariéru, medaile z mistrovství Evropy i světa a účast na dvou olympiádách v dráhové cyklistice. Na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně jsem vystudoval trenérství a učitelství pro ZŠ a SŠ. Práci s dětmi a školními skupinami se věnuji od roku 2011. Sport si užívám a rád zkouším stále něco nového. Cítím se jistý na kole, lyžích, snowboardu, bruslích, kajaku, kánoi i raftu.
 • Kontakt: vrba.iv@gmail.cz, +420 725 457 815, www.sportinstruktor.cz